Cross Country Skiing          
Medals / Top 5 placings          
           
Event Medal Team Name    
Midget Male Gold Alaska Justin Singleton    
1 km Free Silver Alaska Fer McKelvey-Page    
  Bronze Alaska Matthew Johnson    
  4 NWT Brendan Green    
  5 Greenland Nuka Toennesen    
           
           
Midget Female Gold NWT Sarah Stephen    
1 km Free Silver Alaska Tazlina Mannix    
  Bronze Greenland Naja Merie Neilsen    
  4 Alaska Adele Mery    
  5 Alaska Polly Grijalva    
           
           
Juvenile Male Gold Alberta North Casey Dyck    
1 km Free Silver Yukon Stephen Horton    
  Bronze Alaska Bart Dengel    
  4 Alaska Bryan Norris    
  4 Greenland Pilutaq Nielsen    
           
           
Juvenile Female Gold Yukon Kim Aschacher    
1 km Free Silver Yukon Kathryn Aschacher    
  Bronze Yukon Katherine Scheck    
  4 Alaska Sally Johnson    
  5 NWT Sheena Tremblay    
           
           
Junior Male Gold Alaska Willie Hinckley    
1 km Free Silver Yukon Graham Nishikawa    
  Bronze Alaska Sean McMahon    
  4 Alberta North Carl Diehl    
  5 Greenland Miki Sethsen    
           
           
Junior Female Gold Yukon Lee-Ann Duncan    
1 km Free Silver NWT Ella Stinson    
  Bronze Alaska Sara Dimmick    
  4 Alaska Tuimarie Bombeck    
  5 Yukon Jennifer Gonnet    
           
           
Midget Male Gold Magadan Dmitri Barinov    
3 km Classic Silver Alaska Matthew Johnson    
  Bronze Alaska Justin Singleton    
  4 Greenland Lars Peter Noahsen    
  5 Greenland Nuka Toennesen    
           
           
Midget Female Gold Greenland Naja Merie Neilsen    
3 km Classic Silver Yukon Pavlina Sudrich    
  Bronze Alaska Polly Grijalva    
  4 Alaska Adele Mery    
  5 Alaska Tazlina Mannix    
           
           
Midget Male Gold NWT Brendan Green    
5 km Free Silver Alaska Fer McKelvey-Page    
  Bronze Alaska Matthew Johnson    
  4 Alaska Justin Singleton    
  5 Alaska Noah Mery    
           
           
Midget Female Gold Greenland Naja Maria Nielsen    
5 km Free Silver Alaska Tazlina Mannix    
  Bronze Greenland Bebiane V. Johnsen    
  4 Greenland Betina Petersen    
  5 Yukon Pavlina Sudrick    
           
           
           
Junior Male Gold Yukon Graham Nishikawa    
5 km Classic Silver Alaska Mark Brady    
  Bronze Alaska Sean McMahon    
  4 Greenland Kresten Thorin    
  5 Alberta North Carl Diehl    
           
           
Junior Female Gold NWT Ella Stinson    
5 km Classic Silver Yukon Lee-Ann Duncan    
  Bronze Alaska Sara Dimmick    
  4 Yukon Jennifer Gonnet    
  5 Alaska Tuimarie Bombeck    
           
           
Juvenile Male Gold Alberta North Casey Dyck    
5 km Classic Silver Yukon Stephen Horton    
  Bronze Alaska Zach Via    
  4 Greenland Pilutaq Nielsen    
  5 Alaska Bart Dengel    
           
           
Juvenile Female Gold Yukon Kim Aschacher    
5 km Classic Silver Alaska Sally Johnson    
  Bronze Yukon Kathryn Aschacher    
  4 Yukon Katherine Scheck    
  5 Greenland Amatslaq Rosing    
           
           
Juvenile Male Gold Alberta North Casey Dyck    
7.5 km Free Silver Greenland Pilutaq Nielsen    
  Bronze Alaska Bart Dengel    
  4 Yukon Stephen Horton    
  5 Alaska Finn Oestgaard    
           
           
Juvenile Female Gold Yukon Kim Aschacher    
7. 5km Free Silver Alaska Sally Johnson    
  Bronze Yukon Kathryn Aschacher    
  4 Alaska Justin Calvin    
  5 NWT Sheena Tremblay    
           
           
Junior Male Gold Alaska Sean McMahon    
10 km Free Silver Alberta North Michael Bourree    
  Bronze Alaska George Derrick    
  4 Alaska Mark Brady    
  5 Alaska Willie Hinckley    
           
           
Junior Female Gold Yukon Lee-Ann Duncan    
10 km Free Silver NWT Ella Stinson    
  Bronze Alaska Tuimarie Bombeck    
  4 Alaska Petra Banks    
  5 Yukon Jennifer Gonnet    
           
           
Midget Male Gold Alaska Fernando McKelvey-Page Matthew Johnson Justin Singleton
3 x 3 km Relay Classic Silver Greenland Lars Peter Noahsen Luttiveeraq Lyberth Nuka Toennessen
  Bronze Yukon Cody Foster Luke Stephen Nathan Thomson
  4 NWT Thomson D'nont Joshua Lippert Brendan Green
  5 Alberta North Kyle Schrama Anothony Killick John Van Slyke
           
           
Midget Female Gold Greenland Bebiane Johnsen Betina Petersen Naja Maria Nielsen
3 x 3 km Relay Classic Silver Yukon Pavlina Sudrich Jennifer Stellbrink Heather Enders
  Bronze NWT Cleo Stinson Holly Lennie Sarah Stephen
  4 Alberta North Emma Beal Carlene Perry Megan Vorstar
           
           
Juvenile Male Gold Alaska Bart Dengel Finn Oestgaard Zach Via
3 x 5 km Relay Classic Silver Greenland Aage Peter Heinrich Holger Amondsen Piltuk Nielson
  Bronze NWT Cory Tybring Shane Gordon Jonah Bonnetrouge
  4 Yukon Stephen Horton Pierre-Olivier Bedard Toby Hoeschele
  5 Alberta North Jeremy Stojan Drew Nicolson Riley Swanston
           
           
Juvenile Female Gold Yukon Kim Aschacher Kathryn Aschacher Katherine Scheck
3 x 5 km Relay Classic Silver Alaska Jenna Farleigh Justin Calvin Sally Johnson
  Bronze Greenland Arnatsiaq Rosing Nivikka Lybeth Johanne Mikkelsen
           
           
Junior Male Gold Alberta North Casey Dyck Carl Diehl Michael Bourree
3 x 5 km Relay Classic Silver Alaska Willie Hinckley Mark Brady Sean McMahon
  Bronze Yukon Graham Nishikawa Ethan Plemel Michael Code
  4 NWT Seth Lippet Keith Barnes Ben Wright
           
           
Junior Female Gold Alaska Tuimarie Bombeck Petra Banks Sarah Dimmick
3 x 5 km Relay Classic Silver Yukon Lee Ann Duncan Jennifer Gonnet Pascale Bedard
  Bronze NWT Sheena Tremblay Robin McLeod Ella Stinson

Last Updated on 2000/03/15 15:55
By Results Centre :-)