Badminton                  
Juvenile Mixed                  
Semi Finals / Medal Play                  
Match # Date   Team 1 Players Games Team 2 Players Games Scores
228 - Gold 10-Mar   Alberta North Sherisse Chung 2 Greenland Mike Thomsen 0 15-6, 15-7
(W202 v W203)       Tim Varughese     Tanya Brandt    
229 - Bronze 10-Mar   Alberta North Kelli Heikel 0 Greenland Malik Olsen 2 15-13, 15-7
(L202 v L203)       Ryan Penchuk     Maliina Boassan    
203 9-Mar   Greenland Mike Thomsen 2 Greenland Malik Olsen 0 15-13, 15-11
(2nd P1 v 1st P2)       Tanya Brandt     Maliina Boassan    
202 9-Mar   Alberta North Sherisse Chung 2 Alberta North Kelli Heikel 0 15-4, 15-9
(1st P1 v 2nd P2)       Tim Varughese     Ryan Penchuk    
                   
Round Robin Play                  
Match # Date Pool Team 1 Players Games Team 2 Players Games Scores
157 8-Mar 1 Greenland Mike Thomsen 2 Yukon Emilie Hamm 0 15-2, 15-7
        Tanja Brandt     Nam Pham    
158 8-Mar 1 NWT Jennifer Waugh 2 Alberta North Sherisse Chung 0 15-3, 15-2
        Graham King     Tim Varughese    
159 8-Mar 2 NWT Janesta McLeod 2 Yukon Jamie Wintemute 0 15-4, 15-6
        Glen Tingmiar     Trevor Hobart    
163 8-Mar 1 NWT Jennifer Waugh 2 Yukon Emilie Hamm 1 15-11, 12-15, 15-4
        Graham King     Nam Pham    
164 8-Mar 2 NWT Janesta McLeod 0 Alberta North Kelli Heikel 2 15-1, 15-4
        Glen Tingmiar     Ryan Penchuk    
165 8-Mar 2 Greenland Malik Olsen 2 Yukon Jamie Wintemute 0 15-6, 15-1
        Maliing Boassan     Trevor Hobart    
170 8-Mar 1 Alberta North Sherisse Chung 2 Yukon Emilie Hamm 0 15-4,15-0
        Tim Varughese     Nam Pham    
171 8-Mar 1 Greenland Tanja Brandt 2 NWT Jennifer Waugh 0 15-0,15-7
        Mike Thomsen     Graham King    
172 8-Mar 2 Greenland Malik Olsen 2 Alberta North Kelli Heikel 0 15-6,15-10
        Maliina Boassan     Ryan Penchuk    
176 8-Mar 1 Alberta North Sherisse Chung 2 Greenland Mike Thomsen 0 15-2,15-6
        Tim Varughese     Tanja Brandt    
177 8-Mar 2 NWT Janesta McLeod 0 Greenland Malik Olsen 2 15-8,15-6
        Glen Tingmiar     Maliina Boassan    
178 8-Mar 2 Alberta North Kelli Heikel 2 Yukon Jamie Wintemute 0 15-0,15-6
        Ryan Penchuk     Trevor Hobart    

Last Updated on 2000/03/10 17:44
By Results Center :) 16:04