Arctic Sports                
                 
Inuit Games                
Open Male Medals / Top 5 Placings                
Event Medal Team Name   Event Medal Team Name
Open Male Gold Alaska Bradley Weyiouanna   Open Male Gold Alaska B. Weyiouanna
One Foot High Kick Silver NWT Irwin Elias   Two Foot High Kick Silver Alaska Phil Blanchett
  Silver Alaska Phillip Blanchett     Bronze NWT Daryl Egotak
  Bronze Alaska George Melton     4 Alaska Lee McCotter
  5 Nunavut Tom Iqquyaitaq     4 Chukotka Paul Stepanchenko
            4 Chukotka Ivan Avtonov
            4 Nunavut Tom Iqquyaitaq
                 
Open Male Gold Nunavut Cory Klengenberg   Open Male Gold Alaska George Melton
Kneel Jump Silver Nunavut Wesly Inuksituk   Alaskan High Kick Silver Alaska B. Weyiouanna
  Bronze Nunavik-Quebec William Saunders     Silver Nunavut Tom Iqquyaitaq
  4 Nunavut Tom Iqquyaitaq     4 Alaska Lee McCotter
  5 Nunavik-Quebec M. Atagotoaluk     4 NWT Irwin Elias
            4 Nunavut Jimmy Merkosak
            4 Nunavut Wesley Inukshuk
                 
Open Male Gold Chukotka E. Tichomirov   Open Male Gold Chukotka Ivan Avtonov
Sledge Jump Silver Chukotka Paul Stepanchenko   Triple Jump Silver Chukotka Paul Stepanchenko
  Bronze Chukotka Egor Sleptsov     Bronze Chukotka E. Tichomirov
  4 Chukotka Ivan Avtonov     4 Nunavik-Quebec Keith Shields
  5 Chukotka Vacheslav Olenex     5 NWT Desmond Benoit
                 
Open Male Gold NWT Irwin Elias   Open Male Gold Chukotka Vacheslav Olenex
One Hand Reach Silver Alaska Gary Hull   Airplane Silver Nunavut Jason Putumuaqtuq
  Bronze Nunavut Jimmy Merkosak     Bronze Alaska Bradley Weyiouanna
  Bronze Alaska B. Weyiouanna     4 Nunavut C. Klensenberg
  5 NWT Eli Nasogaluak     5 Alaska Lee McCotter
  5 Nunavut Wesley Inukshuk          
                 
Open Male Gold Nunavik-Quebec W. Saunders   Open Male Gold NWT Eli Nasogaluak
Knuckle Hop Silver Alaska B. Weyiouanna   Head Pull Silver Nunavut Tim Antotingoar
  Bronze Nunavut Jason Putumuaqtuq     Bronze Nunavik-Quebec Tommy Moorehouse
  4 Chukotka Ivan Avtonov          
  5 Nunavut C. Klengenberg          
                 
Open Male Gold Alaska B. Weyiouanna          
Inuit All Around Silver Chukotka Ivan Avtonov          
  Bronze Nunavut Tom Iqquyaitaq          
  4 Alaska Phil Blanchett          
  5 Nunavut C. Klengenberg          
                 
                 
Open Female Medals / Top 5 Placings                
Open Female Gold NWT Meika McDonald   Open Female Gold Alaska Nichole Johnston
One Foot High Kick Silver Alaska Noel Gould   Two Foot High Kick Silver NWT Meika McDonald
  Bronze Alaska Nichole Johnston     Bronze Alaska Noel Gould
  4 Yukon Jennifer Andre     4 Nunavik-Quebec P. Nutaraaluk
  4 Alaska Emily Frantz     5 Alaska Emily Frantz
                 
Open Female Gold Alaska Nichole Johnston   Open Female Gold Alaska Nichole Johnston
Kneel Jump Silver Alaska Noel Gould   Alaskan High Kick Silver NWT Meika McDonald
  Bronze NWT Judea Ollitua     Bronze Nunavut Judea Ollitua
  4 Yukon Jennifer Andre          
  5 NWT Meika McDonald          
                 
Open Female Gold Alaska Emily Frantz   Open Female Gold NWT Meika McDonald
Sledge Jump Silver Yukon Jennifer Andre   Triple Jump Silver Alaska Nichole Johnston
  Bronze Nunavik-Quebec P. Nutaraaluk     Bronze Nunavik-Quebec P. Nutaraaluk
  4 Nunavik-Quebec S. Nowrakudink     4 Nunavik-Quebec Julie Larouche
  4 Yukon Cathy O'Donovan     5 Alaska Emily Frantz
                 
Open Female Gold Alaska Nichole Johnston   Open Female Gold NWT Meika McDonald
Arm Pull Silver Yukon Jennifer Andre   Inuit All Around Gold Alaska Nichole Johnston
  Bronze NWT Meika McDonald     Silver Alaska Emily Frantz
            Bronze Yukon Jennifer Andre
            Bronze Nunavik-Quebec P. Nutaraaluk
                 
                 
Junior Male Medals / Top 5 Placings                
Junior Male Gold NWT Phillip Jacobson   Junior Male Gold Alaska Andrew Constantine
One Foot High Kick Silver Alaska Andrew Constantine   Two Foot High Kick Silver Nunavut Francis Emingak
  Bronze NWT Mathew Anikina     Bronze Nunavut Jeff Amarualik
  4 Alaska William Brown     4 Greenland Paul Olsen
  4 Magadan Anton Panov     5 NWT Noah Pokiak
                 
Junior Male Gold NWT Philip Jacobsen   Junior Male Gold Nunavut Steve Amarualik
Kneel Jump Silver Nunavik-Quebec Norman Saunders   Alaskan High Kick Silver NWT Mathew Anikina
  Bronze Nunavik-Quebec Daniel Kulula     Bronze NWT Phillip Jacobson
  4 Nunavut Steve Amarualik     4 Nunavik-Quebec P.L. Larouche
  5 Greenland Paul Olsen     5 Alaska Andrew Constantine
                 
Junior Male Gold Nunavut Mosa Quanguq   Junior Male Gold Alaska Andrew Constantine
Sledge Jump Silver Nunavik-Quebec Norm Saunders   Triple Jump Silver Magadan Anton Panov
  Bronze Alberta North R. Metochookah     Bronze Alaska William Brown
  4 Nunavik-Quebec Daniel Kulula     4 Nunavut Francis Emingak
  5 Magadan Anton Panov     5 Nunavik-Quebec Norm Saunders
                 
Junior Male Gold Alaska Andrew Constantine   Junior Male Gold Nunavut Francis Emingak
Arm Pull Silver NWT Phillip Jacobson   Inuit All Around Silver Alaska Andrew Constantine
  Bronze NWT Noah Pokiak     Bronze Magadan Anton Panov
            4 Nunavik-Quebec Norm Saunders
            5 NWT Phillip Jacobson
                 
                 
Junior Female Medals / Top 5 Placings                
Junior Female Gold Nunavut June Pangor   Junior Female Gold Chukotka Tatiana Kornienko
One Foot High Kick Silver Yukon Kim Babala   Two Foot High Kick Silver NWT Katy Smith
  Bronze Alaska Amy Allen     Bronze Yukon Kim Babala
  4 Alaska Jenna Ring     Bronze Nunavik-Quebec Dora Ohaituk
  5 Magadan Elena Belenko     5 Alaska Jenna Ring
                 
Junior Female Gold Magadan Elena Belenko   Junior Female Gold Nunavut June Pangor
Kneel Jump Silver Nunavik-Quebec Dora Ohaituk   Alaskan High Kick Silver Alaska Jenna Ring
  Bronze Alaska Jenna Ring     Bronze Magadan Elena Belenko
  4 Nunavut June Pangor     4 NWT Katy Smith
  5 Nunavut Blair Tautu     5 Nunavik-Quebec Sarah Nultie
                 
Junior Female Gold Yukon Kim Babala   Junior Female Gold Chukotka Tatiana Kornienko
Sledge Jump Silver Chukotka Tatiana Kornienko   Triple Jump Silver Magadan Elena Belenko
  Bronze Yukon Claire Ness     Bronze Nunavut June Pangor
  4 Nunavik-Quebec Dora Ohaituk     4 Alaska Jenna Ring
  5 Magadan Elena Belenko     5 Chukotka T. Kourotchkina
                 
Junior Female Gold Alberta North Erin Dixon   Junior Female Gold Nunavut June Pangor
Arm Pull Silver Alberta North Terena Steffenson   Inuit All Around Silver Magadan Elena Belenko
  Bronze Yukon Kim Babala     Bronze Yukon Kim Babala
            4 Alaska Jenna Ring
            4 Chukotka Tatiana Kornienko
                 
                 
Dene Games                
Individual Medals / Top 5 Placings                
Open Male Gold NWT Lloyd Lamouelle   Open Male Gold NWT Freddie Tinqui
Finger Pull Silver Yukon Darius Kassi   Snow Snake Silver Alaska Maxim Dolchok
  Bronze NWT Fred Steinwand     Bronze Yukon John Carl Sterriah
  4 NWT Freddy Tinqui     4 Yukon Duane McGinty
  5 Yukon Duane McGinty     5 NWT Lloyd Lamovelle
                 
Open Male Gold Yukon Darius Kassi   Open Male Gold NWT Freddie Tinqui
Stick Pull Silver Alaska Dan Amidon   Dene All Around Silver Yukon Darius Kassi
  Bronze NWT Freddy Tinqui     Bronze NWT Lloyd Lamouelle
  4 Alaska Maxim Dolchok     4 Alaska Maxim Dolchok
  5 Yukon John Carl Sterriah     5 Alaska Daniele Amidon
                 
                 
                 
Dene Games                
Team Medals / Top 5 Placings                
Open Male Gold NWT Fred Steinwand Ben Goulet Lloyd Lamouelle Freddie Tinqui    
Hand Games Silver Yukon Darius Kassi Edwin McGintry Duane McGinty John Carl Sterriah    
  Bronze Alaska Roger Oomittuk Daniel Amidon Maxim Dolchok Eli Kagak    
                 
Open Male Gold Alaska Roger Oomittuk Daniel Amidon Maxim Dolchok Eli Kagak    
Pole Push Silver Yukon Darius Kassi Edwin McGintry Duane McGinty John Carl Sterriah    
  Bronze NWT Fred Steinwand Ben Goulet Lloyd Lamouelle Freddie Tinqui    

Last Updated on 2000/03/30 9:24
By Results Centre 8^)