Arctic Sports - Inuit Games                
Junior Female                
                 
One Foot High Kick         Two Foot High Kick      
Name Team Height Placing   Name Team Height Placing
June Pangor Nunavut 6'8" Gold   Tatiana Kornienko Chukotka 5'4" Gold
Kim Babala Yukon 6'6" Silver   Katy Smith NWT 4'10" Silver
Amy Allen Alaska 6'4" Bronze   Kim Babala Yukon 4'8" Bronze
Jenna Ring Alaska 6'4" 4   Dora Ohaituk Nunavik-Quebec 4'8" Bronze
Elena Belenko Magadan 6'2" 5   Jenna Ring Alaska 4'6" 4
Katy Smith NWT 6' 6   Araina Brower Alaska 4'6" 6
Dora Ohaituk Nunavik-Quebec 6' 6   T. Kourotchkina Chukotka ofj  
Blair Tautu Nunavut 5'10" 8   Claire Ness Yukon ofj  
Mila Kamingoak Nunavut 5'8" 9   Blair Tautu Nunavut ofj  
Araina Brower Alaska 5'8" 9          
Jennifer Tousignant Yukon 5'6" 11          
Crystal Miyok Nunavut 5'6" 11          
Claire Ness Yukon 5'4" 13          
Erin Dixon Alberta North 5'4" 13          
Joanne Ittashat Nunavik-Quebec 5'4" 13          
Susana Puttayuk Nunavik-Quebec 5'4" 13          
Donna Frantz Alaska 5' 17          
Patricia Kgglik NWT 5' 17          
Sarah Nultie Nunavik-Quebec 5' 17          
Chyrste Woolstar Alberta North 4'8" 20          
Terena Steffenson Alberta North 4'8" 20          
Pernille Kruse Nunavik-Quebec 3'8" 22          
Danielo Sirbu Alberta North 3' 23          
                 
                 
Kneel Jump         Alaskan High Kick      
Name Team Distance Placing   Name Team Height Placing
Elena Belenko Magadan 38 5/8" Gold   June Pangor Nunavut 5' 6" Gold
Dora Ohaituk Nunavik-Quebec 37 3/16" Silver   Jenna Ring Alaska 5' 2" Silver
Jenna Ring Alaska 36 7/16" Bronze   Elena Belenko Magadan 5' 0" Bronze
June Pangor Nunavut 36 1/8" 4   Katy Smith NWT 5' 0" 4
Blair Tautu Nunavut 33 3/8" 5   Sarah Nultie Nunavik-Quebec 4' 10" 5
Tatiana Kornienko Chukotka 33" 6   Amy Allen Alaska 4' 10" 5
Crystal Miyok Nunavut 30 1/2" 7   T. Kourotchkina Chukotka 4' 8" 7
T. Kourotchkina Chukotka 30 1/4" 8   Patricia Kgglik NWT 4' 8" 7
Jennifer Tousignant Yukon 29 3/4" 9   Mila Kamingoak Nunavut 4' 8" 7
Erin Dixon Alberta North 29 1/8" 10   Blair Tautu Nunavut 4' 8" 7
Araina Brower Alaska 27 13/16" 11   Kim Babala Yukon 4' 6" 11
Joanne Ittoshat Nunavik-Quebec 26 13/16" 12   Jennifer Tousignant Yukon 4' 6" 11
Claire Ness Yukon 25 3/8" 13   Dora Ohaituk Nunavik-Quebec 4' 6" 11
Donna Frantz Alaska 24 1/16" 14   Erin Dixon Alberta North ofj  
Katy Smith NWT 22 3/8" 15   Danielo Sirbu Alberta North ofj  
Patricia Kgglik NWT 21 7/8" 16   Claire Ness Yukon ofj  
Mila Kamingoak Nunavut 20 1/2" 17   Chyrste Woolstar Alberta North ofj  
Sarah Nultie Nunavik-Quebec 20 5/16" 18   Araina Brower Alaska ofj  
Pernille Kruse Nunavik-Quebec 20 1/8" 19          
Susana Puttayuk Nunavik-Quebec 17 1/4" 20          
Chyrste Woolstar Alberta North 15 3/16" 21          
Kim Babala Yukon 13 5/16" 22          
Danielo Sirbu Alberta North 4" 23          
                 
                 
Sledge Jump         Triple Jump      
Name Team Jumps Placing   Name Team Distance Placing
Kim Babala Yukon 76 Gold   Tatiana Kornienko Chukotka 7.68 Gold
Tatiana Kornienko Chukotka 67 Silver   Elena Belenko Magadan 7.38 Silver
Claire Ness Yukon 57 Bronze   June Pangor Nunavut 7.31 Bronze
Dora Ohaituk Nunavik-Quebec 52 4   Jenna Ring Alaska 6.78 4
Elena Belenko Magadan 46 5   T. Kourotchkina Chukotka 6.67 5
Joanne Ittoshat Nunavik-Quebec 28 6   Dora Ohaituk Nunavik-Quebec 6.50 6
Jennifer Tousignant Yukon 25 7   Amy Allen Alaska 6.50 6
Sarah Nultie Nunavik-Quebec 23 8   Sarah Nultie Nunavik-Quebec 6.32 8
Katy Smith NWT 22 9   Jennifer Tousignant Yukon 6.28 9
Crystal Miyok Nunavut 15 10   Crystal Miyok Nunavut 6.23 10
Patricia Kgglik NWT 14 11   Blair Tautu Nunavut 6.22 11
Susana Puttayuk Nunavik-Quebec 12 12   Araina Brower Alaska 6.19 12
Mila Kamingoak Nunavut 6 13   Erin Dixon Alberta North 6.15 13
T. Kourotchkina Chukotka 1 14   Claire Ness Yukon 6.12 14
          Katy Smith NWT 6.07 15
          Kim Babala Yukon 6.03 16
          Chyrste Woolstar Alberta North 5.61 17
          Mila Kamingoak Nunavut 5.50 18
          Terena Steffenson Alberta North 5.50 18
          Patricia Kgglik NWT 5.40 20
          Joanne Ittoshat Nunavik-Quebec 5.37 21
          Donna Frantz Alaska 4.86 22
          Danielo Sirbu Alberta North 4.37 23
                 
                 
Arm Pull         All Around      
Name Team Placing     Name Team Points Placing
Erin Dixon Alberta North Gold     June Pangor Nunavut 45 Gold
Terena Steffenson Alberta North Silver     Elena Belenko Magadan 42 Silver
Kim Babala Yukon Bronze     Kim Babala Yukon 40 Bronze
Patricia Kgglik NWT       Jenna Ring Alaska 34 4
Dora Ohaituk Nunavik-Quebec       Tatiana Kornienko Chukotka 34 4
Sarah Nultie Nunavik-Quebec       Dora Ohaituk Nunavik-Quebec 26 6
Joanne Ittoshat Nunavik-Quebec       Amy Allen Alaska 26 6
T. Kourotchkina Chukotka       Katy Smith NWT 14 8
Tatiana Kornienko Chukotka       Blair Tautu Nunavut 13 9
Claire Ness Yukon       Sarah Nultie Nunavik-Quebec 12 10
Jenna Ring Alaska       Erin Dixon Alberta North 12 10
Mila Kamingoak Nunavut       Jennifer Tousignant Yukon 9 12
Blair Tautu Nunavut       Terena Steffenson Alberta North 9 12
Chyrste Woolstar Alberta North       Claire Ness Yukon 8 14
June Pangor Nunavut       T. Kourotchkina Chukotka 6 15
Jennifer Tousignant Yukon       Mila Kamingoak Nunavut 6 15
Danielo Sirbu Alberta North       Crystal Miyok Nunavut 6 15
Katy Smith NWT       Araina Brower Alaska 5 18
Elena Belenko Magadan       Patricia Kgglik NWT 4 19
Crystal Miyok Nunavut              
Pernille Kruse Nunavik-Quebec              

Last Updated on 2000/03/30 9:20
By Results Centre 8^)